دپارتمان زبان عربی

زبان عربی ( به عربی: اللغه العربیه)، از شاخه زبان های سور- عربی (یا در اصطلاح زبان های سمیتیک) و از خانواده زبان های آفریقایی-آسیایی (زبان های سامی)، یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد محسوب می شود که بیش از ۳۳۰ ملیون نفر در آسیای غربی، شمال آفریقا و برخی نقاط دیگر دنیا به آن سخن می گویند. همچنین زبان عربی زبان رسمی جهان عرب است؛ متشکل از۲۲ کشور شامل عراق، سوریه، لبنان، اردن، عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، یمن، کویت، مصر، لیبی، تونس، الجزائر، مراکش، موریتانی، سودان، سومالی، فلسطین، جیبوتی و کومور.

زبان عربی زبانی مذهبی، ادبی و حتی علمی به شمار می آید؛ چراکه، قرآن به عنوان کتاب آسمانی مسلمانان و همچنین بسیاری از آثار ادبی و علمی (به ویژه در گذشته) به زبان عربی نگارش و منتشر شده است.

زبان عربی ویژگی های منحصر به فرد فراوانی دارد. برخی از این ویژگی ها به شرح ذیل است:

زبان عربی یکی از کهن ترین و در عین حال پر اصالت ترین زبان هاست؛ زیرا، بسیاری از ساختارها و واژگانش از قرن ها پیش تا کنون بدون تغییر باقی مانده است.
عربی به عنوان کامل ترین زبان از حیث ساختار و دستور زبان شناخته می شود.
از بعد واژگان بسیار غنی است. عربی همانند زبان انگلیسی، کلمات مترادف بسیاری دارد. مثلاً در زبان عربی یازده کلمه هم معنی برای «عشق» وجود دارد.
عربی زبانی است که بر بسیاری از زبان های مدرن دنیا نظیر فارسی، اردو، ترکی استانبولی، انگلیسی و اسپانیایی تاثیر چشمگیر داشته است.
ویژگی منحصر به فرد دیگر زبان عربی به عنوان یک زبان سمیتیک آنست که کلمات آن از تعداد معینی حروف بی صدا (معمولاً سه حرف) که به عنوان ریشه شناخته می شوند و تعدادی حروف صدادار که در بین حروف ریشه قرار می گیرند، ساخته می شوند.
در حروف زبان عربی صداهایی وجود دارد که در زبان های دیگر یافت نمی شود. مانند صدای تلفظ حرف «ح».
عربی زبانی است که طیف گویش ها و لهجه های آن بسیار متنوع و گسترده است.
آن‌چه رويکرد آموزشگاه مهرسجاد را در آموزش زبان عربی از ديگر مراکز آموزشی متمايز می کند، تلاش برای آموزشی فراگير و در بردارنده همه اجزای مهارتی آن با حفظ اصل کارآمدی و برخوردار از شيوه‌های امروزی است. توجه به مهارتهای گوناگون زبان ـ همچون شنيدن ، سخن گفتن، خواندن و نوشتن. استفاده از مواد آموزشی زبان امروزی عربی و بهره مندی از جاذبيت های ظاهری از جمله مهم ترين ويژگيهای اين مجموعه است. به گونه ای که در عرصه آموزش زبان عربی يک گام متفاوت به شمار می آيد.